30 Kasım 2015 , Pazartesi
anasayfa iletişim english
Başvuru çağrısı: Türkiye-Ermenistan Diyaloğunu Destekleme: “YavaşGamats Güz Atölyesi” - 29.09.2015
Helsinki Yurttaşlar Meclisi (Helsinki Citizens’ Assembly - hCa) Vanadzor/Ermenistan ofisi, Helsinki Yurttaşlar Derneği (hYd) Türkiye katkıları ile Ermenistan ve Türkiye toplumları arasında güven inşasına ve barışma sürecine destek vermek üzere, bu iki ülkeden 20 öğretmen/öğretmen adayı için YavaşGamats Güz Atölyesi düzenliyor.
Ortak Açıklama: Barışa Çağrı, 18 Ağustos 2015
2013 yılının hemen başından itibaren yaşanan çatışmasızlık hali, Kürt sorununun barışçıl ve demokratik yöntemlerle çözülebileceğine dair beklenti ve inancı güçlendirmiş; Türkiye toplumuna büyük bir rahatlama getirmiş ve insanlar geleceğe umutla bakar hale gelmişti.
Diyanet İşleri Başkanlığını Tartışıyoruz kitabı internette!
Diyanet İşleri Başkanlığının politika ve faaliyetlerini kapsamlı bir şekilde değerlendirdiğimiz çalışmanın kitabını hyd web sitesinden indirebilirsiniz. Sosyo-ekonomik Politikalar Bağlamında Diyanet İşleri Başkanlığı: Kamuoyunun Diyanet’e Bakışı Tartışmalar ve Öneriler başlıklı kitabın, son günlerde kamuoyunda devam eden hararetli tartışmaya katkıda bulunacağını umuyoruz.
Yavaş Gamats Yaz Okuluna başvuru çağrısı – 9 Nisan 2015
Helsinki Yurttaşlar Derneği (hYd) ve Helsinki Yurttaşlar Meclisi (Helsinki Citizens’ Assembly - hCa) Vanadzor/Ermenistan ofisi, Türkiye ve Ermenistan toplumları arasında güven inşasına ve barışma sürecine destek vermek üzere, bu iki ülkeden genç katılımcılar için yaz okulları düzenliyor. Bu seneki yaz okulu 9-16 Ağustos 2015 tarihleri arasında Ermenistan’da yapılacak.
Toplumun yüzde 87’si “Diyanet değişsin” diyor / 12.12.2014
Helsinki Yurttaşlar Derneği, düzenlediği basın toplantısında “Sosyo-Ekonomik Politikalar Bağlamında Diyanet İşleri Başkanlığı” projesi bünyesinde hazırlanan kapsamlı incelemenin ve kamuoyu araştırmasının bulgularını açıkladı. Ayrıca, iki yıl süren çalışmada 11 şehirde gerçekleştirilen Diyanet’i Tartışıyoruz başlıklı yuvarlak masa toplantılarıyla ilgili bir genel değerlendirme de yapıldı.
Bir Daha Asla!/ 3.10.2014
Derneğimizin kurucusu ve uzun yıllar yönetim kurulu başkanlığını da yürüten, Türkiye'de demokrasi ve insan hakları mücadelesinin önde gelen isimlerinden değerli arkadaşımız Murat Belge ve gazeteci dostumuz Aydın Engin'e yönelik güya uyarı niteliğindeki tehdit ihbar mektubu hepimizin zihninde, artık geçmişte kaldığını zannettiğimiz kötü ve acı anıların canlanmasına yol açtı.
"Suriyeli mültecilerin statüsünü belirleyecek mevzuat bir an evvel çıkarılmalı!" - 21 Ağustos 2014
Sivil toplum kuruluşları olarak başta Gaziantep olmak üzere bazı şehirlerde son günlerde Suriyeli mültecilere yönelik meydana gelen saldırılar ile linç girişimlerini endişe ile izliyoruz. Ülkelerindeki savaştan, bombalardan kaçarak Türkiye’ye sığınan 2 milyona yakın Suriyeli mültecinin güvenliklerinin sağlanması için en kısa zamanda aşağıdaki konuların yerine getirilmesi görüşündeyiz:
Mülteci Hakları Koordinasyonu 20 Haziran Mülteciler Günü Basın Açıklaması - 20.06.2014
Türkiye, iltica ve göç alanını düzenleyen ilk kapsamlı yasal düzenleme olan 6458 sayılı Yabancılar ve Uluslararası Koruma Kanunu’nu (YUKK) 11 Nisan 2013’te çıkarmıştır. YUKK, tüm hükümleri ile 12 Nisan 2014 tarihinde yürürlüğe girmiştir. Mülteci Hakları Koordinasyonu bileşeni örgütlerin de aralarında bulunduğu göç ve iltica alanında çalışan örgütlerin kimi hükümlerine ilişkin çekinceleri olmasına karşın YUKK pek çok bakımdan ihtiyaçları karşılayan bir yasa olmuştur.
Basın Açıklaması: "Gözaltında Yeni Bir Ölüm Daha" 19.06.2014
İnsan Hakları Ortak Platformu Basın Açıklaması:
Van Emniyet Müdürlüğü Yabancılar Şubesi tarafından tutulurken uğradığı şiddet nedeniyle beyin kanaması geçirerek kaldırıldığı Van Bölge Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde 31.05.2014 tarihinde hayatını kaybeden Afganistan vatandaşı 17 yaşındaki sığınmacı Lütfillah Tacik’in ölümü ile ilgili iddialar derhal soruşturulmalıdır.
"Van’da, gözaltı merkezinde bir çocuğun ölümü için etkin soruşturma istiyoruz" - 18.06.2014
hYd'nin de üyesi olduğu Mülteci Hakları Koordinasyonu, Afgan bir çocuğun polis tarafından dövülerek öldürüldüğü iddialarıyla ilgili açıklama yaptı:
17 yaşında Lütfillah Tacik isimli çocuğun Van Yabancılar Şube Müdürlüğü’nde işlemleri yapılırken işkenceye maruz kaldığı, beyin kanaması teşhisi ile Van Bölge Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde tedavi altına alındığı ve 3 gün yoğum bakım ünitesinde kaldıktan sonra 31.05.2014 tarihinde hayatını kaybettiği iddiaları bizlere ulaşmıştır.
Yavaş-Gamats Yaz Okulu Katılım Çağrısı – 10.06.2014
Helsinki Yurttaşlar Derneği (hYd) ve Helsinki Yurttaşlar Meclisi (hYm) Vanadzor ofisi, Türkiye ve Ermenistan toplumları arasında güven inşasına ve barışma sürecine destek vermek üzere, bu iki ülkeden genç katılımcılar için bir yaz okulu düzenliyor.
Soma için adalet istiyoruz! - 15 Mayıs 2014
İnsan Hakları Ortak Platformu (İHOP): Soma Kömür İşletmeleri AŞ’ye ait maden işletmesinde meydana gelen patlama sonucu öncelikle hayatını kaybeden maden işçilerimizin aile ve yakınları olmak üzere tüm halkımıza sabır ve taziye dileklerimizi sunuyoruz.
Çatışmalara Karşı Sivil Yaklaşımlar 2013 Kitabı yayında!
2010-2013 yılları arasında Karadeniz Bölgesel Barış Ağı projesi çerçevesinde etno-politik çatışmaların dönüştürülmesi amacıyla akademisyenlerin, aktivistlerin, öğrencilerin, yerel yönetim temsilcilerinin katıldığı etkinlikler, toplantılar düzenledik. Her senenin sonunda, toplantı notlarını ve tartışılan konularla ilgili makaleleri içeren “Bölgesel Barışa Doğru” üst başlıklı kitaplar hazırladık.
Tuzla’dan Bosna Hersek’teki gösterilere dair mektup - 9.02.2014
Tuzla’da başlayan ve Bosna Hersek’e genişleyerek büyüyen eylemlere dair Tuzla Helsinki Yurttaşlar Meclisi (hCa) ve Tuzla Gençlik Bilgi Merkezi (ORC) başkanı Miralem Tursinovic arkadaşlarını haberdar etmek amacıyla bir mektup yazdı. Tursinovic, Tuzla ve Bosna Hersek’te 5-8 Şubat tarihleri arasında yaşananları kendi yaşadıkları üzerinden tarih kronolojisiyle aktarıyor.
Güvenliği “İnsani”leştirmek: İstanbul Bölgesel Konferansı
31 Ocak – 1 Şubat 2014

Helsinki Yurttaşlar Derneği, Aralık 2012’den bu yana yürüttüğü “Barış, Uzlaşma ve İnsani Güvenlik için Yurttaşlar Ağı” başlıklı bölgesel projenin faaliyetlerine, uluslararası bir konferansla devam ediyor. Türkiye, Bosna Hersek, Bulgaristan, Kosova, Karadağ, Sırbistan, Makedonya, Yunanistan ve Fransa’dan STK’ların ortaklığında, London School of Economics (LSE) ve South East European Research Network’ten (SEERN) araştırmacı ve uzmanların katkılarıyla devam eden projeye AB Genişleme Programı ve Açık Toplum Vakfı da mali destek veriyor.
Osman Hayal'e Yakalama Kararı - 7.01.2014
bianet- Hrant Dink’in öldürülmesine ilişkin yeniden görülmeye başlanan davanın üçüncü duruşması İstanbul Adalet Sarayı’ndaki İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi’nde yapıldı. Mahkeme Osman Hayal ile Zeynel Abidin Yavuz hakkında ifadelerinin alınması için yakalama kararı çıkarttı. Bir sonraki duruşma 12 Şubat, saat 13.30'da...
“Kapatılmasının teklif dahi edilemediği Diyanet’i tartışabilmek önemli” - 28.12.2013
Helsinki Yurttaşlar Derneği’nin yürüttüğü Sosyo-Ekonomik Politikalar Bağlamında Diyanet İşleri Başkanlığı (DİB) çalışması kapsamında Sakarya’da yapılan “Diyanet’i Tartışıyoruz” başlıklı toplantıda sendikalar, sivil toplum örgütleri, farklı dini ve siyasi gruplardan katılımcılar devletin din işlerini düzenlemesini, yurttaşların inançlarına, ibadetlerine yönelik uygulamalarını ve Diyanet’in görevlerini tartıştı. Katılımcılardan biri, “kapatılmasının teklif dahi edilemediği Diyanet kurumunu tartışabilmemiz önemli” diyerek Siyasi Partiler Kanununda Diyanet’in genel idare dışına çıkarılması önerisinin halen parti kapatma sebebi olduğunu hatırlattı.
“Diyanet özerkleşsin, devlet yurttaşın inancını tanımlamasın!”
Trabzon’da Diyanet’i tartıştık / 30 Ekim 2013

Helsinki Yurttaşlar Derneği'nin Sosyo-Ekonomik Politikalar Bağlamında Diyanet İşleri Başkanlığı (DİB) projesinin üçüncü yuvarlak masa toplantısı 26 Ekim 2013 günü Trabzon'da gerçekleştirildi. Trabzon'un farklı kesimlerinden temsilcilerin katıldığı “Diyanet’i Tartışıyoruz” başlıklı toplantıda, tartışmalar Diyanet’in kaldırılması ile özerk bir kuruma dönüştürülmesi arasında yoğunlaştı.
hYd E-Bülten, Eylül 2013
Helsinki Yurttaşlar Derneğinin Temmuz, Ağustos ve Eylül 2013 dönemi faaliyetlerinin yer aldığı e-bülten yayında! Bülteni PDF olarak bilgisayarınıza indirmek için metnin altındaki linki kullanabilirsiniz.
İHOP: “Demokratikleşme Paketi” üzerine düşüncelerimiz - 11.10.2013
İnsan Hakları Ortak Platformu (İHOP) - Başbakan Recep Tayip Erdoğan tarafından 30 Eylül 2013 tarihinde açıklanan “demokratikleşme paketi” için “konu ve kapsam bakımından önemsizdir” denilemez. Pakette yer verilen konular, başta Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi olmak üzere Türkiye’nin taraf olduğu uluslararası sözleşmelerde düzenlenen hak ve özgürlüklerle ilgilidir ve önemlidir.


            


Ziyaretçi 1361098

Copyright 2015 Helsinki Yurttaşlar Derneği

Tasarım ve Programlama Gri Creative Agency