Derneğimizin kurucu üyelerinden değerli arkadaşımız Osman Kavala, İstanbul Emniyet Müdürlüğü’nce hakkında yürütülen bir soruşturma nedeniyle 19 Ekim 2017 tarihinde gözaltına alınmıştır. Gözaltına alındığı andan itibaren soruşturma dosyasına gizlilik kaydı konulmuş olmasına rağmen, bazı medya organlarında hakkında çeşitli spekülatif iddia ve ithamlar ileri sürülmüştür. Kendisi hakkında ileri sürülen “suçlayıcı” iddialardan biri de derneğimizin kurucu üyeleri arasında yer almasıdır. 

Haklarımızı savunma hakkı temel bir haktır. İnsan hakları savunucularının serbest bırakılmasını ve haklarındaki soruşturma ve davaların ortadan kaldırılmasını talep ediyoruz!

2 Temmuz 2017 tarihinde, çeşitli insan hakları kuruluşlarından katılımcılar, hak savunuculuğu faaliyetlerini daha güvenilir, sağlıklı, güvenli ve etkin hale getirmeyi öngören bir çalışma toplantısı kapsamında bilgi ve tecrübe alışverişinde bulunmak üzere Büyükada’da bir otelde bir araya geldiler. Beş günlük atölye programının üçüncü gününe başladıkları 5 Temmuz Çarşamba sabahı, oteli basan güvenlik güçleri tarafından gözaltına alındılar. Bu dosyada 5 Temmuz 2017’den bugüne yaşananlar, kurumlar ve kişiler hakkında bilgiler yer almaktadır.

Temel meseleleri, insan hak ve özgürlükleri, toplumsal cinsiyet eşitliği ve insani güvenliği savunmak olan 10 insan hakları savunucusu, içinde bulunduğumuz ortamın ortaya çıkardığı ve insan hakları savunucularının çalışmalarını doğrudan etkileyen tehdit ve riskleri anlamak, bu risklere karşı donanımlarını artırmak, kendilerini, yaptıkları çalışmaları ve birlikte çalıştıkları hak öznelerini dijital ve sanal ortamın tehditlerinden korumak için açık ve şeffaf bir ortamda, insan hakları örgütlerinin bilgisi, onayı ve inisiyatifleri ile İnsan Hakları Ortak Platformu’nun bir etkinliği olarak gerçekleştirilen toplantının dördüncü gününde, İstanbul Adalar Başsavcılığının talimatıyla 5 Temmuz 2017 sabah saatlerinde gözaltına alınmalarıyla başlayan ve 8’inin tutuklu ikisinin adli kontrol şartıyla serbest bırakılmasıyla devam eden sürecin üzerinden 40 gün geçti. Bu sürece ilişin bilgiler ekteki Bilgi Notunda sunulmuştur. 

Yurttaşlık Derneği ve DVV-International Türkiye* tarafından ortaklaşa yürütülen “Göçmen ve Mülteci Çocukların Eğitim Yoluyla Toplumsal Entegrasyonu için Öğretmen Destek Programı”, göçmen ve mülteci  çocukların öğrenim gördükleri okullarda görevli öğretmenlerle yapılacak 12 çalışmadan oluşan online (çevrim içi) bir eğitim programıdır. Bu eğitim programı ile göçmen ve mülteci çocukların yeni yaşamlarına uyumunu arttırma yönünde kolaylaştırıcı bir rol oynayabilmeleri için öğretmenlerin kişisel ve mesleki becerilerinin desteklenmesi amaçlanıyor. Eğitim programına, Türkiye’de göçmen ve mülteci nüfusun yoğun yaşadığı kentlerdeki devlet okullarında görev yapan çeşitli branşlardan 100 öğretmenin katılımı hedefleniyor.

Öğretmen Destek Programı, Türkiye’de Geçici Koruma rejimi altında bulunan okul çağındaki Suriyeli mülteci çocukların yeni yaşamlarına uyumu ve toplumsal entegrasyonun güçlükleriyle başa çıkma kabiliyetlerini arttırmaya yönelik olarak yapılan çalışmalar tamamlandı.

Rutin bir çalışma toplantısı için Büyükada’da bir araya gelen ve bir ihbar sonucu 5 Temmuz 2017 sabah saatlerinde gözaltına alınan 10 insan hakları savunucusundan 6’sı (Veli Acu, Günal Kurşun, İdil Eser, Özlem Dalkıran, Ali Gharavi ve Peter Steudtner) 18 Temmuz günü tutuklanmış, 4’ü (Nalan Erkem, İlknur Üstün, Nejat Taştan ve Şeyhmus Özbekli) ise adli kontrol şartıyla serbest bırakılmıştı. 

İstanbul, 25 Temmuz 2017:  5 Temmuz 2017 günü İstanbul Büyükada’da insan hakları savunucuları, katıldıkları güvenli internet kullanımı ve stresle baş etme konulu atölye çalışmasında, haksız bir şekilde tutuklandı. Müvekkilimizin de içinde olduğu hak savunucularının yakalandığı andan itibaren, soruşturma dosyasındaki kısıtlılık nedeniyle, avukatlar dosyada hiçbir delil, belge ve bilgiye ulaşamazken, Akşam, Güneş, A Haber, Star ve diğer bazı medya kuruluşları nasıl edindiklerini bilmediğimiz, yanlış bilgi ve belgeler ve olgusal gerçekliğinden, bağlamından ve özünden açıkça, kasten koparılmış, kamuoyunu yanıltmak amaçlı, adına “haber” diyemeyeceğimiz, temelsiz ithamlar yayınlamaya devam ediyor. Bu yayınlar, müvekkilleri temelsiz iddialar ile karalama kampanyasına dönüşmüştür.

Rutin bir çalışma toplantısı için Büyükada’da bir araya gelen ve bir ihbar sonucu, etkinliğin düzenlendiği otele güvenlik güçlerinin yaptığı baskınla, 5 Temmuz 2017 sabah saatlerinde gözaltına alınan 10 insan hakları savunucusu, bu sabah saatlerinde (18 Temmuz) Nöbetçi Sulh Ceza Hakimliği’ne çıkarıldı. Hakimlik, İnsan Hakları Gündemi Derneği’nden Veli Acu ve Günal Kurşun, Af Örgütü Türkiye Direktörü İdil Eser, Yurttaşlık Derneği’nden Özlem Dalkıran ve çalışma toplantısının kolaylaştırıcıları Ali Gharavi ile Peter Steudtner hakkında tutuklama kararı verdi.  Nalan Erkem, İlknur Üstün, Nejat Taştan ve Şeyhmus Özbekli ise adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı. 

5 Temmuz Çarşamba günü İstanbul Büyükada’da gözaltına alınan insan hakları savunucuları Veli Acu, Özlem Dalkıran, Nalan Erkem, İdil Eser, Ali Gharavi, Günal Kurşun, Şeyhmus Özbekli, Peter Steudtner, Nejat Taştan ve İlknur Üstün, savcılık ifadelerinin alınması için 17 Temmuz Pazartesi günü Çağlayan Adliyesi’ne getirilecekler. Bizler de arkadaşlarımızla dayanışmak ve 10 günü aşkın süredir devam eden bu açık hukuksuzluğa bir kez daha itirazımızı yükseltmek için saat 10.30’da Adliye binasının önünde buluşacağız.  

5 Temmuz akşamı Hivos’un düzenlediği Türkiye’de dijital güvenlik eğitiminin tüm katılımcılarının gözaltına alındığını ve görüşme yasağı konulduğunu öğrendik. Gözaltına alınanlar arasında Almanya ve İsveç’ten bir eğitmen, Uluslararası Af Örgütü Türkiye direktörü ve çeşitli insan hakları kuruluşlarından bireysel aktivistler bulunuyordu.

Hivos’un profesyonel olarak görevlendirdiği, İsveç ve Almanya’dan iki eğitmenin ve Uluslararası Af Örgütü’nün Türkiye Direktörü’nün de aralarında bulunduğu sekiz insan hakları savunucusunun gözaltı süresi yedi gün uzatıldı. Medya tarafından “İstanbullu 10’lar” olarak adlandırılan kişiler İstanbul’da nezarethanede, beş kişilik hücrelerde tutuluyor. Söz konusu kişiler, 5 Temmuz Çarşamba günü Hivos tarafından düzenlenen dijital güvenlik ve bilgi yönetimi eğitimi sırasında gözaltına alınmışlardı.

Eşit Haklar İçin İzleme Derneği, Hak İnisiyatifi, İnsan Hakları Derneği, İnsan Hakları Gündemi Derneği, Uluslararası Af Örgütü Türkiye Şubesi, Yurttaşlık Derneği

Çeşitli insan hakları kuruluşlarından temsilciler, zorlu koşullar altında yürüttükleri insan hakları savunuculuğu çalışmalarını daha güvenilir, sağlıklı, güvenli ve etkin hale getirmek için bilgi ve tecrübe alışverişinde bulunmak üzere 2 Temmuz 2017 Pazar günü beş günlük bir çalışma için İstanbul Büyükada’da bir araya gelmiştir. 5 Temmuz Çarşamba günü, sabah saat 10 sularında bir ihbar olduğu iddiasıyla polis tarafından baskın yapılmış ve çalışmaya katılan insan hakları savunucuları Veli Acu, Özlem Dalkıran, Nalan Erkem, İdil Eser, Ali Gharavi, Günal Kurşun, Şeyhmus Özbekli, Peter Steudtner, Nejat Taştan, İlknur Üstün gözaltına alınmıştır.

İdil Eser (Uluslararası Af Örgütü Türkiye Direktörü), İlknur Üstün (Kadın Koalisyonu), Nalan Erkem (Yurttaşlık Derneği), Özlem Dalkıran (Yurttaşlık Derneği), Günal Kurşun (İnsan Hakları Gündemi Derneği), Veli Acu (İnsan Hakları Gündemi Derneği), Nejat Taştan (Eşit Haklar İçin İzleme Derneği), Şeyhmus Özbekli (Hak İnisiyatifi), Ali Gharavi (atölye kolaylaştırıcısı), Peter Steudtner’den (atölye kolaylaştırıcısı) oluşan sekiz insan hakları savunucusu ve iki kolaylaştırıcının 5 Temmuz’da gözaltına alınmasının ardından, 5 ve 7 Temmuz 2017 tarihleri arasında çeşitli basın organlarında çıkan, Büyükada’da “gizli” bir toplantı yapıldığı yönünde haberler asılsızdır ve gerçeği hiçbir şekilde yansıtmamaktadır. 

İnsan Hakları Savunucuları Nalan Erkem, İlknur Üstün, İdil Eser, Özlem Dalkıran, Günal Kurşun, Veli Acu, Şeyhmuz Özbekli, Nejat Taştan, Ali Gharavi ve Peter Steudtner Derhal Serbest Bırakılmalıdır!

İnsan Hakları Derneği, İnsan Hakları Gündemi Derneği, Uluslararası Af Örgütü Türkiye Şubesi ve Yurttaşlık Derneğinin kurucusu ve üyesi olduğu İnsan Hakları Ortak Platformu’nun 7-9 Nisan 2017 tarihinde yaptığı paylaşma toplantısında, insan hakları savunucularına yönelik olarak bir dizi eğitim semineri gerçekleştirilmesi için almış olduğu ortak bir karar sonucu;

6 Haziran 2017 günü sabah erken saatte gözaltına alınan Taner Kılıç, 9 Haziran 2017 gecesi saat 23.30’da hâkim önüne çıkarılarak tutuklanmış ve cezaevine gönderilmiştir. Kişi özgürlüğü hakkına açıkça aykırı olan bu tutuklama, tüm insan hakları savunucuları ve sivil toplum kuruluşlarınca hukuka aykırı bulunmuş, tepki ve endişe ile karşılanmıştır.

Go to top