Hak İnisiyatifi, Eşit Haklar İçin İzleme Derneği, İnsan Hakları Gündemi Derneği, Kadın Koalisyonu, Uluslararası Af Örgütü Türkiye Şubesi ve Yurttaşlık Derneği mensubu 11 hak savunucusunun yargılandığı davanın 3. Duruşması İstanbul 35. Ağır Ceza Mahkemesinde bugün, (31 Ocak 2018) görülecek.

5 Temmuz 2017 tarihinde İstanbul Büyükada’da hak savunucularının yaptığı olağan bir çalıştay esnasında, savcılık emri ile Adalar İlçesi polisi tarafından düzenlenen bir operasyon sonucu, toplantıya katılan 10 arkadaşımız gözaltına alınmış, daha sonra sevk edildikleri mahkemece 8 arkadaşımız tutuklanmıştı.  İstanbul Cumhuriyet Savcılığının hazırladığı 17 Ekim 2017 tarihli iddianamesinin kabulü ile de yargı sürecine taşınmıştı.

İddianameye, Büyükada toplantısına katılan 10 hak savunucusu arkadaşımızın yanı sıra, 6 Haziran 2017 tarihinde İzmir’de gözaltına alınarak tutuklanan ve halen Şakran Cezaevinde tutuklu bulunan Uluslararası Af Örgütü Türkiye Şubesi Yönetim Kurulu Başkanı Taner Kılıç da dâhil edildi.

Hak savunucusu arkadaşlarımızın davasının ilk duruşması 25 Ekim 2017 tarihinde İstanbul … Ağır Ceza Mahkemesi’nde gerçekleşti ve Taner Kılıç dışındaki tutuklu bulunan 8 hak savunucusu arkadaşımız adli kontrol uygulaması şartıyla serbest bırakıldı.

Taner Kılıç'ın ayrıca yargılandığı diğer davanın ilk duruşması ise 26 Ekim'de İzmir'de gerçekleşti. Bu ilk (ve tek) duruşmada İzmir Ağır Ceza mahkemesi, İstanbul Ağır Ceza Mahkemesi’nin Kılıç'ın İstanbul'daki davaya dâhil edilmesi kararını benimseyerek İzmir'deki ayrı yargılama sürecini de sona erdirdi.

22 Kasım 2017 tarihinde gerçekleşen ikinci duruşmada ise mahkeme heyeti Taner Kılıç’ın tutukluluğunun devamına karar verirken, diğer hak savunucularının üzerindeki adli kontrollerin tümünün kaldırmasına karar verdi.

Haklarında herhangi bir hukuki işlem dahi yapılmaması gerekirken Ağır Ceza Mahkemesi’ne taşınan bu dava, ne yazık ki halen daha vicdanları kanatmaya devam ediyor.

Hiçbir suçları bulunmaksızın uzun bir soruşturma sürecine ve ağır karalama kampanyalarına maruz kalan hak savunucusu arkadaşlarımız hakkında açılmış olan bu davanın beraatla sonuçlandırılması ve Taner Kılıç arkadaşımızın da acilen tahliye edilerek sürmekte olan mağduriyetinin sona erdirilmesini istiyoruz.

Hak İnisiyatifi, Eşit Haklar İçin İzleme Derneği, İnsan Hakları Derneği, İnsan Hakları Gündemi Derneği, Kadın Koalisyonu, Uluslararası Af Örgütü Türkiye Şubesi, Türkiye İnsan Hakları Vakfı, Yurttaşlık Derneği

Go to top